Hikaye

Bu sefer geç kalmıştı. Karanlık çöktüğünde, tek bir ışığın gözükmediği ıssız bir yolda yürüyordu. Bir ev, otel ya da pansiyon bulmak hayal gibiydi.

Yine de şanslıyım, diye düşündü. Ne de olsa hava açık ve sıcaktı. Geceyi gökyüzünün altında geçirmek, temiz havayı, çam kokularını içine çekmek de keyifli olacaktı. Yolun etrafını çeviren yeşillik araziye girdi, feneriyle yeri kolaçan etmeye başladı. Islak olmayan, düz bir toprak parçası ona en rahat yatağı sunabilirdi!

Uzaktan, bir araba motoru sesi duyduğunda, burada dahi birilerinin olmasına hayret etti. Yanına yaklaşan bir arazi arabasıydı. Sanki fenerin ışığı arabaya yol gösteriyordu da araba yanında duruverdi..

Arabadan bir adam inmiş, dimdik bir şekilde ona doğru ilerliyordu. Sert bakışlarını, çatık kaşlarını üzerine dikmişti. Yanına yaklaşırken sinirli bir şekilde bağırmaya başlamıştı bile, burasının özel arazi olduğunu söylemiş, burada ne halt ettiğini sormuştu.

Onu bir hırsız ya da kaçak sanmış olmalıydı.

Halbuki tek derdi bu ıssızlıkta geceyi geçirecek bir yer bulmaktı. Derdini anlatmak istedi, ama adamın onu dinlediğinden şüpheliydi. Özenle, kibarca açıklamaya çalıştı. Adam haklı olabilirdi ama ya kendisi!

Arabada 2-3 yaşlarında bir çocuğun oturduğunu, çocuğun ağlaması ile fark etti. Adamın oğlu olmalıydı. Gece gece bu karanlıkta yaptığı yolculuk belli ki onu da memnun etmemişti, yatağında olmayı kesin tercih ederdi.

Oğlunun ağlayışına kulak veren adam, hızlıca konuşmaya başladı. Geceyi burada geçirmesine izin vermişti. Ama bu iznin sebebinin, açıklamasındaki inandırıcılık veya iyi niyetli talebi olmadığı aşikardı. Adam, hala fazlasıyla sinirli ve tatminsizdi.

Küçük çocuk, fark etmeden büyük bir iyilik yapmıştı. Geceyi burada geçirebilecekti. Şimdilik, bu ona yeterdi.

Tarot

4 numarada İmparator, kendi krallığını nasıl düzenlediğine ve yönettiğine dair bilgiyi verirken, iktidarın ne demek, mutlak iktidar sahibinin kim olduğunu sorgulatacaktır.

Budala, ona hiç çekinmeden annelik yapan İmparatoriçe’nin yanından güzel duygularla ayrılmıştı. Fakat İmparatoriçe’nin zayıf kaldığı noktaları tamamlamak için İmparator ile karşılaşması gerekliydi. Şimdi sıra organize olmasına, sınırlar çizmesine ve bu sınırlar içindeki hakimiyetini ilan etmesine gelmişti.

İmparator, erk sahibidir, her detaya vakıftır. Askeri bir nizam kurarak sahip olduğu iktidarı açığa vurur ve koyduğu kurallar ile işler kılar. Otorite ve güç sembolü olarak, bir nevi “baba” figürüdür. Krallığında (veya ailesinde diyelim), her şey rutin bir şekilde kontrol altındadır. Ondan öğreneceğiniz fikir ve kararlarınızı nasıl uygulayacağınızdır. Tabii ki, güçlü bir irade, bükülmeyen doğrular somut ve pratik çözümler ile odaklanarak…

İmparator, ilkelerine sadıktır. Çocuklarına “ayakta kalmanın” ve “kendi hayatını idare etmenin” altın kurallarını veren bir baba gibidir. Kalbiyle değil, akıl ve mantığıyla hareket eden bu özgüvenli adam, bu lider kişilik; hayat mücadelenizde keskin, şaşmaz ve sert olmanızı öğütleyecektir.

İmparator kartı, kartı çeken kişiye, hayatının patronu olmasını, otoriter ve disipliner bir yaklaşımla gerekli sorumlulukları almasını söylemektedir. Kartı çeken kişinin babasını ya da baba gibi konumlandırdığı bir yakınını da simgeleyebilir. Kartın yönetici burcu, yüksek enerjisi, idealistliği, cesareti ve kararlılığı ile atılgan Koç’tur.

Elbette, sanat ve doğa, sevgi ve sabır bu dünyanın vazgeçilmezleri, güzelliğidir. Lakin bunca “dişillik”, yanında “eril” olmadan eksik kalır. Bu nedenle yeri geldiğinde sorumluluk almanız, cesurca rest çekmeniz, maddi dünyanın kurallarına göre oynayıp, “gerçek efendinin kim olduğunu” göstermeniz gerekecektir.

İmparatorun tasarlanabilecek üstünlükleri böyledir, ancak her zaman ideal olan vücut bulmaz. Aynı zamanda Zodyak’ın ilk burcu Koç ile yönetilmesinden mütevellit, bir bebek gibi büyük heyecanlar içinde ve sabırsız, bu sebeple yönsüz ve yordamsız olabilir. Israrcı bir kontrolör, çekilmez bir despot, kuralları arasında sıkışmış bir inatçı da… Saygı duyulabilecek bir figür olabileceği gibi nefret edilecek bir karakter de…

Bu noktada, egonuzu başkalarına hükmetme arzusundan kurtarıp, pratik ve geçerli çözümler bulmak, işler bir düzen sağlamak ve kendinizin efendisi olmak için kullanmanız gerekliliği ile karşı karşıya kalırsınız.